Un alpinist polonez și-a pierdut viața pe Mont Blanc

Un alpinist polonez în vârstă de 35 de ani și-a pierdut viața, joi seara, pe masivul Mont Blanc, după ce a căzut în gol 20 de metri, au informat serviciile de securitate montană din zona Chamonix.

Alpinistul se afla în ascensiune când un bloc de piatră s-a prăbușit, antrenându-l în cădere pe sportivul polonez.

Echipele de securitate au trimis în zonă un elicopter, dar misiunea acestuia și a salvatorilor a fost delicată din cauza vizibilității foarte reduse în zonă.

Jandarmeria a deschis o anchetă pentru stabilirea exactă a circumstanțelor în care s-a produs incidentul.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

3 Foarte interesante amănunte...

4 Foarte interesante amănunte...

5 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”