Un angajat al Ministerului Sănătăţii, infectat cu noul coronavirus

Un angajat al Ministerului Sănătăţii a fost depistat pozitiv la testul RT-PCR, pentru SARS-CoV-2.

Potrivit Ministerului Sănătăţii, este vorba despre o persoană care prezintă simptomatologie uşoară şi care se află, în prezent, în izolare, urmând a fi internată într-o unitate sanitară de boli infecţioase.

"În acest context, conform metodologiei, Direcţia de Sănătate Publică a Municipiului Bucureşti va demara o anchetă epidemiologică", afirmă sursa citată.

De asemenea, "într-o etapă imediat următoare", vor fi luate măsurile necesare pentru igienizarea şi dezinfectarea spaţiilor de lucru din clădirea centrală a Ministerului Sănătăţii, precum şi măsuri suplimentare pentru protecţia angajaţilor, mai precizează informarea Ministerului Sănătăţii. AGERPRES / (AS - autor: Roberto Stan, editor: Marius Frăţilă, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

3 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

4 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie