Un bărbat cu o valiză 'suspectă', arestat lângă Ambasada SUA din Berlin

Un bărbat cu o valiză 'suspectă', arestat lângă Ambasada SUA din Berlin

Un bărbat a fost arestat în apropierea Ambasadei SUA din Berlin, însă poliția a informat vineri că valiza - considerată 'suspectă' - nu conținea explozivi, relatează DPA.

Personalul de securitate a alertat poliția după ce germanul în vârstă de 23 de ani având asupra sa o valiză s-a comportat suspect lângă clădirea ambasadei, a declarat un purtător de cuvânt al poliției.

Conținutul valizei a fost examinat pentru explozivi, însă au fost găsite numai obiecte personale, a precizat oficialul citat. El a refuzat să confirme o informație apărută în ziarul Bild potrivit căreia bărbatul ar fi vrut să răzbune moartea lui Osama Ben Laden, liderul Al-Qaida ucis într-un raid american în mai 2011 în Pakistan.

Piața Pariser din Berlin, unde se află ambasada SUA și Poarta Brandenburg, a fost izolată. Ambasada SUA este una dintre clădirile cele mai bine păzite din capitala germană.

AGERPRES/(AS — autor: Mihaela Moise, editor: Gabriela Ionescu)


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?