Un bombardier american B-52 a survolat Coreea de Sud după testul nuclear al Nordului

Statele Unite au trimis un bombardier B-52 care a survolat la joasă altitudine duminică aliatul lor Coreea de Sud, într-un spectacol de forță după testul nuclear efectuat miercuri de Coreea de Nord, informează Reuters. 

Alte două avioane de luptă, unul american și altul sud-coreean, au însoțit aparatul B-52 Stratofortress, care poate transporta arme nucleare, înainte ca el să se întoarcă la baza sa din Guam, a anunțat armata americană într-un comunicat.

"Zborul de astăzi demonstrează puterea și capacitățile alianței", a declarat generalul Curtis Scaparrotti, comandantul trupelor americane staționate în Coreea de Sud, adaugă Reuters.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului