Un cetățean român căutat de poliția germană pentru crimă a fost prins în Ungaria

Poliția ungară a anunțat miercuri că a arestat un cetățean român care era căutat pentru crimă de autoritățile germane printr-un mandat de arestare european, transmite MTI.

Poliția germană a solicitat în decembrie 2016 ajutorul poliției ungare pentru depistarea locului unde se ascunde un suspect de crimă.

Conform acuzațiilor, bărbatul în vârstă de 24 de ani făcea parte dintr-o bandă care a intrat cu forța în casa unei femei de 86 de ani, atacând-o și obligând-o să le dea bunurile de valoare. Atacatorii au lăsat-o pe femeie într-o stare gravă, bătrâna murind ulterior din cauza rănilor.

Ceilalți membri ai bandei au fost arestați de poliția germană, însă suspectul român scăpase. În timpul anchetei, s-a stabilit că el a călătorit între Germania și România, prin Austria și Ungaria.

Poliția l-a prins pe bărbat în satul Alsonemedi, județul Pest, și va fi ținut în detenție până când va fi luată decizia de a-l preda autorităților germane.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Mitropolitul Basarabiei a demisionat după apariția unor imagini în care ar întreține relații sexuale cu un bărbat

2 Calcule și trădări...

3 O fată de 15 ani a fost omorâtă după ce a refuzat să se mărite cu un văr. Calvarul prin care a trecut adolescenta

4 „Oana Țoiu s-a antepronunțat înaintea CSAT, un gest neloial” / România a optat pentru dialog informal în loc de Articolul 4 NATO

5 SURSE Nicușor Dan ar putea desemna noul premier în următoarele 48 de ore