Un cetăţean ungar a fost testat pozitiv pentru coronavirus în Japonia

Un cetăţean ungar a fost testat pozitiv pentru coronavirus în Japonia

Un cetăţean ungar a fost testat pozitiv pentru coronavirus în Japonia, a anunţat luni un oficial guvernamental de la Budapesta, citat de MTI.

Pacientul ungur este unul dintre membrii de echipaj ai navei de croazieră izolate în largul coastelor nipone din cauza epidemiei cu noul virus, a precizat secretarul de stat ungar pentru comunicare şi reprezentare internaţională Tamas Menczer, citând autorităţile japoneze.

Nava Diamond Princess s-a aflat în carantină între 5 şi 19 februarie, iar din 22 februarie majoritatea pasagerilor aflaţi la bord au putut părăsi vasul, dar cea mai mare parte a echipajului a rămas pe vas. Din echipaj fac parte doi muzicieni şi un ospătar unguri, a menţionat Menczer.

Ungurul infectat cu noul virus a fost izolat şi urmează să fie transportat la un spital sau la o facilitate de monitorizare în următoarele 2-3 zile, a mai spus Menczer, adăugând că acesta se simte bine.AGERPRES


populare
astăzi

1 „Venea Mercedesul şi mă lua dimineaţa, aveam apartament în închisoare, puteam să aduc 100 de femei!”

2 Mesaj halucinant al judecătoarei urmărite de procurori în dosarul lui Georgescu: „Oamenii-șerpi te vând pe 30 de arginţi”

3 Noua Eră / Priviți cu cine s-a căsătorit acest japonez de 53 de ani!

4 Daciana Sârbu își apără relația cu „cârlanul”

5 Asta e „marea” Rusie, care se pretează la așa ceva?