Un consilier în Ministerul Dezvoltării a fost trimis în judecată de procurorii DNA pentru trafic și cumpărare de influență

Un consilier în Ministerul Dezvoltării a fost trimis în judecată de procurorii DNA pentru trafic și cumpărare de influență. Funcționarul este acuzat că a cerut și primit mită o mașină de lux de 58.000 de euro de la un om de afaceri pentru a interveni pe lângă mai mulți primari să-i atribuie contracte din Programul Național de Dezvoltare Locală. De asemenea, ar fi primit și suma de 50.000 de lei pentru a influența funcționari publici din cadrul Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor să admită o sesizare la o licitație la care participa și firma omului de afaceri. Și acesta din urmă a fost trimis în judecată pentru infracțiunea de cumpărare de influență, transmite DNA./mcimpoaca/dsirbu

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 28 ianuarie

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...