Un cutremur cu magnitudinea 3,4 s-a produs joi în judeţul Buzău

Risc Seismic

Un cutremur de 3,4 pe Richter s-a produs joi dimineaţă, la ora 4.50, în judeţul Buzău, la o adâncime de 114,2 kilometri, potrivit Institutului Naţional pentru Fizica Pământului, transmite News.ro.

În noaptea de marţi spre miercuri, în zona seismică Vrancea s-a înregistrat un seism de 5,3 pe Richter, la o adâncime de 98,9 kilometri, care s-a resimţit în mai multe oraşe, inclusiv Bucureşti. Ulterior, în aceeaşi zi s-au mai produs alte două cutremure, de 2,9, tot în zona Vrancea, şi unul de 2,2, în judeţul Dolj.

Un cutremur cu magnitudine 5,3 a avut loc şi în 24 septembrie, la ora 2.11, resimţindu-se şi în Bucureşti. Seismul s-a produs în zona Vrancea, la o adâncime de 112,3 kilometri.

Cele mai mai puternice cutremure produse în România după Revoluţie sunt cele înregistrate pe 30 şi respectiv 31 mai 1990, cu magnitudini de 6,9 şi respectiv 6,4. 

Risc Seismic


populare
astăzi

1 UPDATE Acesta este PSD, oameni buni...

2 Actorul Marius Manole a aflat o poveste veche despre premierul Bolojan de la o chelneriță din Oradea. „Asta spune multe despre el”

3 VIDEO Scârboasă creatură / Grindeanu, filmat când repeta discursul de după votul de diseară...

4 „Olguța a fost cea mai agresivă, ca să spun așa, vis-à-vis de Bolojan, care a făcut o frumusețe la Oradea. Ori, Craiova a capotat”

5 Acesta este PSD, oameni buni! / Cine a „vândut” de fapt România? Lista prezentată de Oana Gheorghiu