Un elicopter militar american s-a prăbuşit în Irak (coaliţie)

Un elicopter militar american s-a prăbuşit joi în vestul Irakului cu personal american la bord, a anunţat coaliţia internaţională contra grupării Stat Islamic (SI), transmite AFP.

"Echipele de salvare au sosit în acest moment la locul unde aparatul s-a prăbuşit", a indicat coaliţia într-un comunicat, fără a preciza cauzele căderii, tipul elicopterului şi nici dacă există victime.

Armata americană utilizează în Irak elicoptere şi avioane contra grupării SI, care a cucerit largi părţi de teritoriu la nord şi la vest de Bagdad în 2014 şi a fost înfrântă militar anul trecut. AGERPRES/ (AS - autor: Vicenţiu Purcărea, editor online: Daniela Juncu)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

5 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas