Un important prelat italian, în stare gravă după ce a contractat noul coronavirus

Un important prelat italian, în stare gravă după ce a contractat noul coronavirus

Preşedintele Conferinţei Episcopale Italiene (CEI), Cardinalul Gualtiero Bassetti, infectat cu noul coronavirus, a fost mutat într-o unitate de terapie intensivă după ce starea sa de sănătate s-a agravat, informează DPA.

Prelatul de 78 de ani, care se afla de sâmbătă într-un spital din Perugia, a fost transferat în cursul nopţii "în urma unei schimbări la nivelul parametrilor vitali", a indicat marţi CEI într-o declaraţie, precizând totodată că Bassetti este conştient.

Potrivit declaraţiei, membrii Conferinţei Episcopale, reuniţi într-o videoconferinţă, s-au rugat pentru sănătatea acestuia, precum şi pentru cea a altor pacienţi infectaţi cu noul coronavirus. AGERPRES/ (AS - autor: Ana Bîgu, editor: Dana Purgaru, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 „Acestea sunt concluziile mele după ce m-am mutat într-unul dintre cele mai bogate state din America lui Trump”

2 „O cobzăreală de doi bani” / „M-am săturat ca de mere pădurețe de Cassandrele care prevăd prăbușirea țării”

3 Cum s-a prăbușit discursul propagandei ruse după loviturile lui Trump: „Ne vor zdrobi”

4 Un articol care dă fiori / De ce este perfect plauzibil ca judecătorul Dacian Dragoș să fie „extras” din componența CCR, dar Mihai Busuioc să rămână

5 O profesoară din Spania, șocată de ce a găsit în școlile din România: „Mi-au spus că sunt o comunistă. De neconceput”