Un indian a fost arestat pe un aeroport din Thailanda pentru că avea în bagaje animale sălbatice

În Thailanda este cunoscut traficul de specii sălbatice, în special spre destinaţii ale unor pieţe importante precum Vietnam sau China, unde sunt utilizate în medicina tradiţională.

Serviciul pentru protecţia faunei şi al florei a descoperit marţi seară opt maimuţe marmoset, un fenec, un raton, trei iguane, doi varani şi doi pitoni albi în coşuri din plastic, ascunse dedesubtul unor alimente, în momentul controlul bagajelor cu raze X.

„Autorităţile au arestat un bărbat care încerca să treacă ilegal animale înspre India'', a precizat şeful diviziei, Prasert Sonsatapornkul.

Abilash Annaduri, în vârstă de 21 de ani, pleca în Chennai, estul Indiei. El a fost arestat sub acuzaţia de trafic cu animale sălbatice.

Autorităţile au estimat valoarea de piaţă a acestor animale, dintre care unele nu trăiesc în Thailanda în stare sălbatică, la circa 2.700 de dolari, scrie Agerpres. Animalele au fost duse la veterinar pentru investigaţii medicale.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Cine este omul de afaceri român găsit mort în munți, la cascadele Tre Santi din Italia. Sergiu avea 46 de ani și doi copii

2 De citit... / Din acest material rezultă clar încotro se îndreaptă Lumea...

3 Ce a descoperit un cunoscut vlogger în țara pe care toți o dau ca model României: „M-am înșelat amarnic”

4 „Aș fi putut să am doar grădinița sau 4 clase”. Aroganța șefului CJ Ilfov, Hubert Thuma, în scandalul CV-ului: „Am fost ales de oameni”

5 Epstein a dus o româncă „foarte drăguță” la Palatul Buckingham pentru prințul Andrew: „Niciun bărbat nu se uită la hainele tale”