Un nou caz de variola maimuţei a fost diagnosticat în România

Simptomele pacientului au apărut pe data de 8 iulie. Acesta s-a prezentat la o clinică medicală, iar investigaţiile de laborator au confirmat că bărbatul este infectat cu variola maimuţei.

Acesta este în prezent internat. A fost declanşată ancheta epidemiologică pentru stabilirea contacţilor direcţi.

Până în acest moment, în România au fost diagnosticate cu variola maimuţei 15 persoane.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...

5 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...