Un pacient de la Institutul ''Matei Balş'' care fusese transferat în urma incendiului a murit

Un pacient de la Institutul "Matei Balş", care era internat la un etaj superior al pavilionului afectat de incendiul de vineri şi care a fost transferat într-o secţie ATI a acestei unităţi sanitare, a murit duminică dimineaţă, a informat Ministerul Sănătăţii.

"Este vorba despre o pacientă în vârstă de 67 de ani, care a fost internată în pavilionul V al unităţii sanitare, la un etaj superior. Pacienta a fost diagnosticată cu o formă severă de infecţie cu SARS Cov-2, dar stabilă, prezenta comorbidităţi. Conform informării primite de Ministerul Sănătăţii, imediat după incendiu, pacienta a fost mutată într-o secţie ATI a aceluiaşi spital. Pacienta s-a decompensat relativ rapid şi a fost intubată. A decedat în această dimineaţă. În această situaţie, ancheta medico-legală va stabili cauzele decesului", a precizat ministerul. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

4 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”