Un polițist din Silicon Valley a oprit o mașină a Google pentru viteză... prea mică

Un polițist din Silicon Valley a oprit o mașină a Google pentru viteză... prea mică

Gigantul american de internet Google a postat online o fotografie cu un polițist pe motocicletă care oprește, pentru viteză prea mică, una din mașinile fără șofer care rula joi pe o stradă din Silicon Valley, informează vineri AFP.

Sursa foto: plus.google.com

"Conducem prea încet?", se întreabă cu umor autorul mesajului ce însoțește fotografia postată de echipa care se ocupă de proiectul de mașină autonomă pe pagina rețelei de socializare Google+. "Pariem că oamenii nu sunt opriți prea des din acest motiv", adaugă textul.

Poliția din Mountain View, oraș din Silicon Valley în care se află sediul Google, a precizat că un agent al său a observat un lung șir de vehicule în spatele unei mașini care rula cu 24 de mile pe oră (38 de kilometri pe oră) pe un drum unde viteza maximă admisă era de 35 de mile pe oră (56 de kilometri pe oră). "Când agentul s-a apropiat de mașina care rula încet, și-a dat seama că era una autonomă Google", a declarat poliția locală, care a recunoscut că vehiculul nu se comporta ilegal.

Legea californiană autorizează mașinile fără șofer să circule pe drumurile unde viteza maximă autorizată este de 35 de mile pe oră sau mai puțin. Poliția a adăugat că agentul a vorbit cu pasagerul Google Car despre faptul că mașina încetinea circulația celorlalte vehicule.

Din motive de securitate, Google limitează la 25 de mile pe oră viteza mașinilor sale autonome. "Vrem ca ele să dea o impresie prietenească și de proximitate și nu să circule amenințător pe străzi", a subliniat firma, citată de AFP.

AGERPRES/(AS — autor. Lelia Bretan, editor: Mariana Ionescu)


populare
astăzi

1 Corina Caragea, luată prin surprindere în vacanța din Doha: „Te măriți cu mine? Du-te dracu!”

2 CTP critică atitudinea lui Drulă după alegerile din Capitală: schimbare de ton care „dezgustă”

3 Avertismentul unui politolog / „În Federatia Rusă se înmulțesc semnele unei mobilizări generale mascate”

4 Postarea lui Tusk care a aprins X-ul: mesaj direct către Washington, devenit viral în mai puțin de o zi

5 Reuters, despre alegerile din București: „Va exista o schimbare în echilibrul de putere”