Un prinț saudit, viceguvernator al unei provincii, a murit în urma prăbușirii unui elicopter în apropierea Yemenului (TV)

Un prinț saudit, viceguvernator al unei provincii, a murit în urma prăbușirii unui elicopter în apropierea Yemenului (TV)

Un prinț saudit a murit duminică în urma prăbușirii unui elicopter în sudul Arabiei Saudite, aproape de frontiera cu Yemen, a indicat televiziunea de stat Al-Ikhbariya, citată de AFP.

"Alți oficiali" se aflau la bordul aparatului, a adăugat canalul menționat, pe canalul său de Twitter, fără a evoca starea acestora. "Prințul Mansur ben Moqren, viceguvernator al provinciei Asir, a murit în urma prăbușirii", arătat sursa citată.

Televiziunea saudită nu a prezentat cauze ale incidentului și nici identitatea celorlalți oficiali.

Arabia Saudită intervine militar în Yemen, țară devastată de război, pentru a ajuta puterea în războiul cu rebelii houthi, care controlează vaste regiuni ale țării, printre care capitala Sanaa.

Sâmbătă, Arabia Saudită a interceptat și distrus la nord-est de Riad, în apropierea aeroportului internațional, o "rachetă balistică" lansată din Yemen, potrivit oficialilor saudiți.

Rebelii houthi din Yemen, susținuți de Iran, au revendicat lansarea rachetei de la o distanță de circa 750 de km, aceasta vizând aeroportul din apropierea capitalei saudite.

AGERPRES/ (AS — autor: Vicențiu Purcărea, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 De citit ce spune omul ăsta despre legea contestată de președinte cu citate din Eminescu...

2 Grindeanu, la RTV / Ministrul Pîslaru a mers la Bruxelles şi a venit de acolo cu un „to do list”, așa avem primul pachet de măsuri fiscale

3 BREAKING Generalul Cristian Radu, prim-adjunctul lui Arafat la IGSU, a fost condamnat la închisoare 3 ani și 10 luni pentru după ce a mușamalizat un a…

4 BREAKING Mihaela Ciochină, favorită pentru a deveni președinta CCR!

5 Șapte obiceiuri de dimineață care te ajută să slăbești, recomandate de nutriționiști şi susținute de știință