Un pui de gorilă s-a născut prin cezariană într-o grădină zoologică britanică

Un medic ginecolog a efectuat o intervenție destul de rară: în 12 februarie a făcut o operație cezariană unei gorile de la grădina zoologică din Bristol (Marea Britanie), a anunțat marți instituția, potrivit 7sur7.be. David Cahill, profesor de medicină a reproducerii la Universitatea din Bristol, a ajutat la venirea pe lume a unui pui de gorilă de 1,2 kilograme. S-a decis efectuarea cezarienei fiindcă mama suferea de complicații potențial mortale la sfârșitul perioadei de gestație.

"În afară de nașterea propriilor mei copii, este probabil una dinte cele mai importante realizări ale vieții mele și ceva ce nu voi uita sigur niciodată", a spus medicul ginecolog.

Puiul a fost plasat la terapie intensivă, însă "devine tot mai puternic și mai vioi" pe zi ce trece, arată grădina zoologică.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...