Un rechin albastru a generat panică pe o plajă din apropiere de Roma

Un rechin albastru a generat panică pe o plajă din apropiere de Roma

Un rechin albastru, care şi-a făcut apariţia în apele din apropierea unei plaje de lângă Roma, a generat panică în rândul turiştilor, relatează site-ul TheLocal.it.

Un rechin albastru a generat panică pe o plajă din apropiere de Roma (Imagine: Arhiva Mediafax Foto/AFP)

"Am auzit un salvamar strigând la înotători: «Ieşiţi afară!» Am crezut că cineva a fost rănit", a declarat luni o turistă, Angela, pentru Rai News, după ce oamenii au primit permisiunea de a intra din nou în apă la Ostia.

Un alt turist a declarat pentru cotidianul Il Messaggero că "salvamarul a văzut rechinul şi a dat alarma. A fost panică, în special în rândul mamelor care s-au grăbit să-şi scoată copiii din apă".

Numeroşi turişti s-au adunat la malul apei pentru a vedea rechinul, iar mulţi l-au filmat cu telefoanele mobile.

Rechinul lung de doi metri, care a rămas în apropierea plajei câteva minute înainte de a pleca în larg, probabil a venit aproape de mal în căutare de hrană, potrivit geologului Mario Tozzi.

El a adăugat că rechinul albastru, care de obicei înoată în apele tropicale adânci, nu este considerat periculos decât dacă se simte ameninţat. Acesta mănâncă de obicei anşoa, macrou, sardine, păsări, foci, ţestoase şi calamari.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 VIDEO Pesediști de frunte insula noastră are...

2 Ședință cu scandal la Parlament: „Cum se face că numai dumneavoastră angajați toate doamnele sexy la ANRE?”

3 Bătălie strânsă la Capitală. Fragmentarea votului dă șanse nesperate unui outsider. Cine ar putea fi de această dată candidatul anti-sistem

4 Directoarea medicală a Spitalului Județean Buzău, găsită moartă în camera de gardă. Avea doar 37 de ani

5 Corpul de control al MAI a descins la IGSU. Este vizat șeful instituției SURSE