Un refugiat afgan în vârstă de 110 ani a ajuns în Germania după un periplu de o lună

Un refugiat afgan în vârstă de 110 ani a ajuns în Germania cu familia sa după un periplu care a durat o lună, a informat miercuri poliția federală, confirmând informațiile televiziunii bavareze, citată de EFE. Fiica bătrânului — care este surd și orb — a declarat poliției că tatăl ei a fost cărat în spate de alți membri ai familiei în timpul drumurilor lungi pe care au fost nevoiți să le parcurgă.

Patru generații ale familiei — nouă persoane — au decis să fugă din Afganistan după ce trei dintre fii au fost asasinați de talibani.

Poliția a declarat că nu poate verifica veridicitatea informațiilor oferite de femeie, însă interpreții le-au considerat credibile, conchide EFE. AGERPRES


populare
astăzi

1 Un articol surprinzător de corect despre situația din Iran...

2 „Au fost pregătite și alte cărți care vor intra în joc la momentul potrivit”

3 Cazuri de corupție ca ăsta se întâmplă zilnic în instituțiile publice din România

4 VIDEO Păi nu anihilaseră Iranul, care tocmai a lansat rachete cu o rază dublă față de ce se știa până acum că are în dotare?

5 Un deputat rus se plânge că trupele ruse vor ajunge „la capătul puterilor” după ce roboți umanoizi de tip „Terminator” au ajuns pe front