Un refugiat sirian, fugit în urmă cu 8 ani din țara lui, a devenit primar în Germania

Un refugiat sirian, fugit în urmă cu 8 ani din țara lui, a devenit primar în Germania

Locuitorii unui sat din Germania au ales duminică un refugiat sirian în postul de primar cu o majoritate absolută de 55,41% de voturi, a anunţat municipalitatea, potrivit DPA.

În vârstă de 29 de ani, Ryyan Alshebl, care a fugit din Siria în 2015, a candidat fără afiliere politică pentru postul de primar în localitatea Ostelsheim, situată în landul Baden-Württemberg din sud-vestul Germaniei.

Deşi a candidat ca independent, el este totuşi membru al Partidului Verde, scrie Agerpres.

El a spus despre experienţa din campania electorală că a fost "în mare măsură bună".

La vârsta de 21 de ani, Ryyan Alshebl a fugit din oraşul său natal Sweida din sudul Siriei. Apoi a lucrat timp de şapte ani în administraţia primăriei unei localităţi din apropiere, Althengstett. Ca primar, a precizat că intenţionează să se mute în Ostelsheim.

Ryyan Alshebl este probabil primul primar sirian din sud-vestul Germaniei. Conform Asociaţiei Municipalităţilor din Baden-Württemberg, nu au mai existat candidaţi cu rădăcini siriene până acum.

Bărbatul a câştigat alegerile de duminică în faţa a doi contracandidaţi care au concurat la rândul lor ca independenţi.


populare
astăzi

1 VIDEO Bradford, Europa...

2 Gest disperat al unui cabanier / „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”

3 Cristi Borcea, în căutarea elixirului tinereții. Imagini grăitoare, după „n” intervenții estetice ale fostului conducător dinamovist

4 Autostrăzile ocolesc aproape jumătate din județele României. Harta „zonelor defavorizate” de infrastructură rutieră

5 Cine este Raluca Rogoz, blonda numită de Bolojan la șefia Achizițiilor Publice. Legătura cu Clotilde Armand