Un specialist în editarea fotografiilor vechi a reconstruit și colorizat chipul lui Mircea cel Bătrân

Un specialist în editarea fotografiilor vechi a reconstruit și colorizat chipul lui Mircea cel Bătrân

Florin Roștariu, cunoscutul specialist în editarea fotografiilor/imaginilor vechi a revenit cu o colorizare și o reconstruire de excepție a feței domnitorului român Mircea cel Bătrân. Chipul acestuia a fost realizat după pictura din biserica Episcopiei de Argeș.

De-a lungul timpului, Florin Roștariu a uimit publicul din România cu fotografiile vechi, frescele din biserici sau diferite reprezentări medievale pe care le reconstruiește și le colorizează astfel încât să pară fotografii făcute în prezent.

Printre cele mai importante personalități din istoria României pe care Florin Roștariu le-a editat și colorizat se numără Regina Maria, Aurel Vlaicu, Avram Iancu și Regele Carol I.

Foto: Istorie în culori / Florin Roștariu

Este puțin probabil ca Mircea cel Bătrân să fi arătat exact așa, însă imaginea deschide noi orizonturi în ceea ce privește istoria României, prin readucerea în atenția publică a unor reprezentări vechi ce beneficiază de instrumentele moderne de editare, scrie dcnews.ro .


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

3 O informație care dă de gândit...

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?