Un tablou de Van Gogh, furat dintr-un muzeu din Olanda (ANP)

Un tablou al pictorului post-impresionist Vincent van Gogh a fost furat noaptea trecută din Muzeul Singer din oraşul Laren, a anunţat luni agenţia de presă olandeză ANP, citată de Reuters.

Muzeul olandez este în prezent închis din cauza pandemiei de coronavirus.

Tabloul "Lentetuin", cunoscut şi sub titlul "Spring Garden", o pictură din 1884 ce prezintă grădina casei parohiale din Neunen, fusese împrumutat de la Groninger Museum.

"Suntem furioşi, şocaţi şi întristaţi", a declarat Evert van Os, directorul general al Muzeului Singer, într-o conferinţă de presă difuzată pe platforma YouTube.

Singer Laren este un muzeu şi o sală de concerte din centrul oraşului olandez Laren. Muzeul este dedicat prezentării şi păstrării colecţiei artistului american William Henry Singer şi a soţiei sale, Anna. AGERPRES


populare
astăzi

1 Primul general român care spune pe bune ce se întâmplă

2 Țara în care am ajuns să trăim...

3 SURSE S-a aflat formula viitorului Executiv. Cum ar putea arăta Guvernul condus de Eugen Tomac

4 Amănunte care dau fiori despre explozia dronei din Portul Constanța...

5 „Valorile” României au lovit din nou...