Un tren Varșovia-Berlin evacuat după o alertă cu bombă

Un tren Varșovia-Berlin evacuat după o alertă cu bombă

Un tren polonez pe ruta Varșovia-Berlin a fost evacuat în cursul serii de miercuri după o alertă cu bombă, a informat poliția locală, citată de AFP.

"Căile ferate poloneze PKP au primit în jurul orei locale 19.00 (17.00 GMT) un e-mail care informa despre prezența unei încărcături explozive în tren. Convoiul a fost oprit în stația Mogilno, un mic oraș din centrul Poloniei. Câteva sute de călători au fost nevoiți să coboare din tren", a declarat o purtătoare de cuvânt a poliției, Magdalena Pollak.

"O echipă de pirotehniști chemată la fața locului verifică dacă a fost o alarmă falsă", a adăugat ea.

Spre deosebite de alte țări occidentale, Polonia nu a fost lovită până în prezent de niciun atentat, reamintește AFP.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Ucraina a publicat Lista localităților în care locuiesc în mod tradițional persoane aparținând minorităților naționale

2 Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”

3 România, performanță unică în UE. Daniel Dăianu: Să cobori deficitul de la peste 9% spre 6% este un act remarcabil. „Era devastator”

4 Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată

5 Ce pensie are Mircea Sandu, fostul președinte al Federației Române de Fotbal. „Am muncit 43 de ani”