Ungaria: Autoritatea fiscală va supraveghea cu o dronă rutele de trafic de țigarete

Autoritatea fiscală ungară (NAV) a achiziționat o dronă destinată luptei împotriva traficului de țigarete, aparatul urmând să fie folosit pentru supravegherea și depistarea rutelor de contrabandă, scrie cotidianul Magyar Idok în ediția de luni, citând un purtător de cuvânt al agenției - transmite MTI. Aparatul a costat 20 de milioane de forinți (65.000 de euro) și a fost achiziționat din fonduri europene.

El completează seria echipamentelor speciale aflate deja în dotarea NAV, printre care camere de termoviziune și un aeroglisor pentru supravegherea cursurilor de apă.

Anul trecut, autoritatea fiscală a confiscat 43 de milioane de țigarete distribuite pe piața neagră și 70 de tone de frunze de tutun de contrabandă, mai scrie Magyar Idok.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Mă cutremur să mă gândesc ce se va întâmpla”

2 Procuroarea care a contribuit la recuperarea Coifului de la Coțofănești, „răsplătită” cu rechemarea în țară de ministerul condus de PSD

3 Încă o mare porcărie moșită de „împărăteasa” României

4 Răsturnare de situație în Ungaria? / Alianţa Fidesz-KDNP ar avea 50%

5 „PSD-ului i se rezervă o soartă proastă dacă va urma ceea ce îndeamnă domnul Sorin Grindeanu. Riscă să ajungă inclusiv în opoziţie”