Ungaria: Fundaţiile lui George Soros îşi vor închide biroul din Budapesta

Ungaria: Fundaţiile lui George Soros îşi vor închide biroul din Budapesta

Fundaţiile pentru o Societate Deschisă ale lui George Soros îşi vor închide biroul din Budapesta şi îşi vor muta operaţiunile din estul Europei la Berlin, scrie presa maghiară care citează joi ziarul austriac Die Presse, transmite Reuters.

Premierul ungar Viktor Orban i-a adus lui George Soros, un miliardar american născut în Ungaria, o mulţime de învinuiri şi a forţat adoptarea unei legislaţii care reprimă organizaţiile neguvernamentale, aşa numitele legi "Stop Soros", criticate pe plan internaţional.

Site-ul maghiar de ştiri 444.hu susţine că biroul Fundaţiilor pentru o Societate Deschisă va fi închis până la 31 august şi mutat mai întâi la Viena şi apoi la Berlin.

Reuters nu a putut contacta imediat Fundaţiile pentru o Societate Deschisă nici din Budapesta şi nici din New York. AGERPRES/ (AS - autor: Vicenţiu Purcărea, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Ucraina a publicat Lista localităților în care locuiesc în mod tradițional persoane aparținând minorităților naționale

2 România, performanță unică în UE. Daniel Dăianu: Să cobori deficitul de la peste 9% spre 6% este un act remarcabil. „Era devastator”

3 Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”

4 S-a întâmplat și în România... / „Fiica de 13 ani a dascălului luptă încă pentru viața ei” / Profesor din Ungaria, ucis de un soldat american care a intra…

5 Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată