Ungaria: Viktor Orban și Hunor Kelemen au discutat despre situația comunității maghiare din România (MTI)

Prim-ministrul ungar Viktor Orban a discutat luni, în parlamentul de la Budapesta, cu liderul Uniunii Democratice a Maghiarilor din România (UDMR), Hunor Kelemen, despre problemele și provocările cu care se confruntă comunitatea maghiară din Transilvania, a comunicat șeful biroului de presă al premierului, Bertalan Havasi, transmite MTI.

Potrivit lui Havasi, discuțiile dintre Orban și Kelemen s-au axat pe stoparea asimilării comunității maghiare și pe capacitatea acesteia de a-și păstra identitatea național.

Șeful guvernului de la Budapesta și liderul UDMR au discutat de asemenea despre proiecte locale economice, educaționale și culturale care ar putea fi finanțate de guvernul ungar, a mai precizat Havasi, conform MTI.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului