Ungaria: Zeci de mii de manifestanţi contestă sistemul electoral

Zeci de mii de manifestanţi au contestat sâmbătă, la Budapesta, sistemul electoral din Ungaria, care a asigurat victoria Fidesz - partidul naţionalist de dreapta al premierului Viktor Orban - în alegerile parlamentare de duminica trecută, relatează DPA şi Reuters.

Cu sloganul "Noi suntem majoritatea", protestatarii au cerut renumărarea voturilor, modificarea legii electorale şi apărarea libertăţii presei.

Organizatorii nu sunt afiliaţi niciunui partid politic, menţionează DPA.

Fidesz a obţinut 49,9% din voturi la alegerile generale din 8 aprilie, iar potrivit sistemului electoral ungar şi-a asigurat astfel 133 de mandate parlamentare din cele 199, adică o majoritate de două treimi, care îi permite inclusiv să modifice Constituţia.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

3 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

4 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie