Ungaria/alegeri municipale: Partidul lui Orban, învins la Budapesta (rezultate parţiale)

Partidul naţional-conservator naţional al premierului ungar Viktor Orban a fost învins duminică în alegerile municipale la Budapesta de opoziţia unită în jurul unui candidat de centru-stânga, potrivit unor rezultate parţiale, relatează AFP.

Potrivit acestor rezultate în urma numărării a 62% din buletinele de vot, opozantul Gergely Karacsony a câştigat 50% din voturi în faţa primarului în exerciţiu şi candidat al puterii Istvan Tarlos (44,93%), care a condus capitala Ungariei din 2010. Tarlos l-a contactat telefonic pe adversarul său pentru a-l felicita, a declarat un purtător de cuvânt al lui Gergely Karacsony.

Circa opt milioane de cetăţeni ungari cu drept de vot au ales duminică pentru următorii cinci ani primarii şi consilierii locali în peste 3.000 de localităţi şi districte din cele 19 provincii ale ţării. AGERPRES


populare
astăzi

1 Partidele nu se mai închină la „șeful sistemului”. Au căzut măștile

2 Acesta este PSD, oameni buni...

3 O hartă care arată ce imbecili și corupți ne-au condus și ne conduc...

4 Așa o fi?

5 Începe prăbușirea? / Conturile ROMATSA ar fi fost blocate în urma executării silite inițiate de Pfizer împotriva statului român