Universitatea Cluj – Poli Iași, încheiat cu o zi întârziere: Rezultat-surpriză pe „Cluj Arena“

Politehnica Iaşi a învins, luni, cu scorul de 2-0 (0-0), în deplasare, formaţia Universitatea Cluj, într-o partidă din etapa a 8-a a Superligii, suspendată din cauza terenului impracticabil, duminică, la scorul de 0-0, în urma unei ploi torenţiale.

Ioan Ovidiu Sabău, antrenor Universitatea Cluj

Reluat din minutul 54, meciul a fost decis de Alin Roman, cel care a marcat ambele goluri ale Politehnicii Iaşi în minutele 56 şi 90+3. În urma acestei victorii, formaţia antrenată de Leo Grozavu părăseşte ultimul loc al clasamentului, urcând pe penultima poziţie, cu 6 puncte. De partea cealaltă, Universitatea Cluj ajunge la 3 înfrângeri din 8 meciuri şi ocupă locul 14, cu 7 puncte.

Transferat joi, Valentin Gheorghe a debutat în tricoul formaţiei ardelene, el fiind introdus pe teren de antrenorul Ioan Ovidiu Sabău în minutul 72 în locul lui Andreas Calcan.

Universitatea Cluj - Politehnica Iaşi 0-2 (0-0), Cluj Arena - Cluj-Napoca

A marcat: Alin Roman (56, 90+3).

Arbitru: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Ciprian Florin Danşa (Satu Mare); al patrulea oficial: Szabolcs Kovacs (Carei)

Arbitru video: Cătălin Popa (Piteşti); arbitru asistent video: Romică Bîrdeş (Piteşti)

16. Botoșani 7 0 3 4 5-10 3

*Locurile 1-6 intră în play-off (tur-retur, in total 10 etape).

*Locurile 7-16 vor continua în play-out (manșă unică, in total 9 etape).

*Locul 1 din play-off participă în Liga Campionilor, iar locul 2 și 3 din play-off în Europa Conference League.

*Locul 3 din play-off va juca baraj cu caștigatoarea barajului dintre locurile 1 si 2 din play-out pentru un loc în Europa Conference League.

*Locurile 9 si 10 din play-out retrogradează direct. Locurile retrogradabile 7/8 din play-out joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.

4 VIDEO „Nasty” și-a ales candidatul pentru București! Pe cine susține fostul tenismen?