UPDATE Aproximativ 3000 de oameni au protestat în Piața Victoriei

UPDATE Aproximativ 3000 de oameni au protestat în Piața Victoriei

Protestul din Piața Victoriei s-a încheiat, câteva mii de oameni înfruntând duminică seara, pentru mai multe ore, ploaia pentru a manifesta împotriva Guvernului.

*O nouă zi de proteste la Palatul Cotroceni

*Circa 3000 de oameni la Cluj și 1500 la Timișoara, la proteste; câteva zeci s-au strâns și în alte orașe (grupaj)

Punctul culminant al manifestației a fost la ora 21.00, când în Piață erau aproximativ 3000 de persoane.

Oamenii au strigat zeci de minute "Demisia!" și au aprins lanternele telefoanelor mobile.

Circulația dinspre Șoseaua Kiseleff și Calea Victoriei a fost întreruptă la ora 20.30, fiind reluată în jur de ora 22.00.

Pe durata protestului, ploaia a căzut încontinuu, însă oamenii au continuat să scandeze, la fel ca și în serile precedente, împotriva guvernului, însuflețiți de un grup de toboșari și acompaniați de fluiere și vuvuzele: 'DNA să vină să vă ia!' ,'Zi de zi/Aici vom fi!' , 'Demisia!' ,'Rezistăm/Nu plecăm'.

ORA 20.27 Aproximativ 1000 de oameni la protestul antiguvernamental din Piața Victoriei

Sute de persoane s-au strâns duminică seara în Piața Victoriei, în a 20-a zi de proteste antiguvernamentale, numărul manifestanților ridicându-se, la ora 20.00, la aproximativ 1000.

În pofida ploii de afară, protestatarii — înarmați cu umbrele — scandează, ca și în zilele precedente, lozinci împotriva guvernului, acompaniați de fluiere și vuvuzele: 'DNA să vină să vă ia!' ,'Zi de zi/Aici vom fi!' , 'Demisia!' ,'Rezistăm/Nu plecăm'.

Până în prezent, circulația nu a fost restricționată în zonă.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO „Era unul dintre foarte puținii oameni pentru care aș fi pus capul jos” / Radu Paraschivescu, despre prietenia pierdută cu Lia Savonea

2 Președintele Expert Forum, despre referendumul propus de Nicușor Dan pentru magistrați: „Catastrofală idee”

3 „Asta e tot ce vreau eu”. Reacția virală a unei mame filipineze din România a emoționat internetul

4 De citit... / Frații „suedezi” Micula atacă România prin intermediul unui mare site conservator și pro-trumpist

5 VIDEO Cine sunt cei 11 magistrați care s-au dus să vorbească deschis, în fața camerelor de vederi, despre justiție cu președintele