UPDATE Auto - F1: Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al regiunii Emilia-Romagna

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull-Honda) a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al regiunii Emilia-Romagna, a doua etapă a sezonului, desfăşurată duminică pe circuitul de la Imola, el fiind urmat pe podium de britanicii Lewis Hamilton (Mercedes) şi Lando Norris (McLaren).

Plecat din pole position pe ploaie, campionul mondial Lewis Hamilton a fost depăşit de Max Verstappen la primul viraj, apoi a ieşit de pe pistă la mijlocul cursei, pentru a încheia în cele din urmă pe poziţia a doua, relatează presa internaţională.

Celălalt pilot de la Mercedes, Valtteri Bottas, a abandonat în turul 31, după un accident destul de grav, monopostul său ciocnindu-se de al britanicului George Russell (Williams), ceea ce a dus la întreruperea cursei.

Învingător în faţa lui Verstappen în primul MP al anului, în Bahrain, pe 28 martie, Hamilton are un punct mai mult decât olandezul în clasamentul piloţilor, după ce a obţinut punctul pentru cel mai bun tur de pistă.

La ei acasă pe circuitul "Enzo şi Dino Ferrari" din Imola, piloţii Ferrari, monegascul Charles Leclerc şi spaniolul Carlos Sainz Jr, au încheiat pe locul 4, respectiv 5. Un rezultat bun pentru Scuderia în această cursă desfăşurată în Italia, însă fără spectatori, din cauza pandemiei.

Australianul Daniel Ricciardo (McLaren), canadianul Lance Stroll (Aston Martin), francezul Pierre Gasly (AlphaTauri), finlandezul Kimi Raikkonen (Alfa Romeo) şi francezul Esteban Ocon (Alpine) au completat top 10 al acestui Mare Premiu spectaculos.

17. Nikita Mazepin (Rusia/Haas-Ferrari) la 2 tururi

Cel mai bun tur de cursă: Lewis Hamilton 1:16.702 în turul 60 (medie: 254,012 km/h)

Abandonuri: Nicholas Latifi (Canada/Williams), Valtteri Bottas (Finlanda/Mercedes), George Russell (Marea Britanie/Williams)