UPDATE EURO 2016 Belgia învinge cu 1-0 Suedia și se califică în optimile de finală

Selecționata Belgiei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2016, după ce a reușit să învingă cu scorul de 1-0 (0-0) reprezentativa Suediei, într-o partidă din Grupa E a competiției, disputată miercuri seara pe stadionul Allianz Riviera din Nisa.

Unicul gol al întâlniri a fost marcat de Radja Nainggolan, în minutul 84.

Meciul a debutat în forță, ambele formații etalând un joc deschis și făcând risipă de efort, în dorința de a obține victoria care să le asigure calificarea în optimi.

Suedezii au ratat o primă mare ocazie în minutul 5, după o lovitură liberă executată de Kallstrom, șutul lui Berg fiind respins cu greu de portarul Courtois, iar Ibrahimovic, aflat în apropiere, nu a mai putut ajunge la minge.

Belgienii au preluat inițiativa după această fază, fără să poată fructifica însă superioritatea tehnică a unor jucători precum Eden Hazard sau Kevin de Bruyne, care au destabilizat în câteva rânduri apărarea scandinavilor, așa cum s-a întâmplat și în minutul 25, când șutul ultimului a fost apărat de Andreas Isaksson.

Suedezii au încercat să dea lovitura pe contraatac, prin Marcus Berg și Zlatan Ibrahimovic, însă fundașii belgieni au reușit să-i anihileze.

Jocul a mai scăzut în intensitate spre finalul primei reprize, nemaifiind consemnată nicio ocazie clară de gol până la pauză, astfel că tabela a rămas nemodificată.

Repriza secundă a început cu Suedia în ofensivă, iar Ekdal și Ibrahimovic s-au aflat aproape de gol, în minutele 53 și 58.

Belgienii au încercat să reacționeze, revenind în atac, iar în minutul 60 au solicitat o lovitură de la 11 m după un henț în careu comis de Granqvist, însă arbitrul a considerat că a fost vorba de un gest involuntar.

Trei minute mai târziu, Zlatan Ibrahimovic a trimis balonul în poarta Belgiei, dar centralul a anulat golul pe motiv de ofsaid.

Belgia a amenințat la rândul ei poarta lui Isaksson prin Romelu Lukaku, care nu l-a putut învinge însă pe goalkeeper-ul suedez, în minutele 73 și 78, după ce a avut și un gol anulat, tot pe motiv de ofsaid.

În finalul jocului, ambele formații au jucat cu garda jos, fazele succedându-se cu rapiditate la cele două porți. Belgienii au reușit să marcheze golul care le-a adus victoria și calificarea prin Radja Nainggolan, în minutul 84, cu un șut spectaculos din afara careului.

Grație acestui succes, Belgia a acumulat 6 puncte și s-a calificat în optimile de finală, în timp ce Suedia va pleca acasă.

Pentru Zlatan Ibrahimovic, acesta a fost ultimul meci internațional din cariera sa, atacantul anunțându-și retragerea din naționala țării sale după încheierea campaniei de la EURO 2016.

De menționat că Belgia și Suedia s-au mai întâlnit o singură dată până acum la un turneu internațional major, la EURO 2000, când belgienii s-au impus cu 2-1 în meciul de deschidere, disputat la Bruxelles.

În celălalt meci disputat miercuri seara în Grupa E de la EURO 2016, Irlanda a învins cu 1-0 Italia, însă Squadra Azzurra avea deja asigurată calificarea în optimi, grație victoriilor înregistrate în primele două meciuri din grupă. Cu 4 puncte acumulate, irlandezii acced la rândul lor în faza următoare a competiției.

Suedia — Belgia 0-1 (0-0)

A marcat: Radja Nainggolan (84)
Nisa — Allianz Riviera
EURO 2016 — Grupa E

Echipe:

Suedia: 1. Andreas Isaksson — 5. Martin Olsson, 4. Andreas Granqvist, 3. Erik Johansson, 14. Victor Lindelof — 6. Emil Forsberg (22. Erkan Zengin, min.82), 9. Kim Kallstrom, 8. Albin Ekdal, 7. Sebastian Larsson (21. Jimmy Durmaz, min.70) — 10. Zlatan Ibrahimovic (căpitan), 11. Marcus Berg (20. John Guidetti, min.53). Selecționer: Erik Hamren.

Rezerve neutilizate: 12. Robin Olsen, 23. Patrik Carlgren — 2. Mikael Lustig, 13. Pontus Jansson, 15. Oscar Hiljemark, 16. Pontus Wernbloom, 17. Ludwig Augustinsson, 18. Oscar Lewicki, 19. Emir Kujovic, 22. Erkan Zengin

Belgia: 1. Thibaut Courtois — 16. Thomas Meunier, 2. Toby Alderweireld, 3. Thomas Vermaelen, 5. Jan Vertonghen — 4. Radja Nainggolan, 6. Axel Witsel, 11. Yannick Carrasco (14. Dries Mertens, min.71), 7. Kevin De Bruyne, 10. Eden Hazard (căpitan, 17. Divock Origi, min.90+3) — 9. Romelu Lukaku (20. Christian Benteke, min.87). Selecționer: Marc Wilmots.
Rezerve neutilizate: 12. Simon Mignolet, 13. Jean-Francois Gillet — 8. Marouane Fellaini, 15. Jason Denayer, 18. Christian Kabasele, 19. Mousa Dembele, 21. Jordan Lukaku, 22. Michy Batshuayi, 23. Laurent Ciman.

Arbitru: Felix Brych; arbitri asistenți: Mark Borsch, Stefan Lupp; arbitri asistenți adiționali: Bastian Dankert, Marco Fritz (toți Germania); arbitru de rezervă: Jure Praprotnik (Slovenia).

Delegat UEFA: Bjorn Vassallo (Malta).

Cartonașe galbene: Ekdal (33), Johansson (36) — Meunier (30), Witsel (45+1).

AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Anda Badea)

5 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia