UPDATE EURO 2016: Cehia - Croația 2-2 (final)

Naționalele de fotbal ale Cehiei și Croației au terminat la egalitate 2-2 (0-1) într-un meci disputat vineri seara pe Stade Geoffroy-Guichard, din Saint-Etienne, în cadrul grupei D a EURO 2016.

Golurile au fost marcate de Ivan Perisic, în minutul 37 și Ivan Rakitic, în minutul 59 pentru croați, respectiv Milan Skoda, în minutul 76 și Tomas Necib (90+3, din penalty) pentru cehi.

Partida a avut două reprize diferite, primul mitan aparținând în totalitate croaților, cel de-al doilea arătând o echipă a Cehiei care, deși la un moment dat părea îngenuncheată, în ultimul sfert de oră a revenit incredibil, reușind să restabilească surprinzător egalitatea pe tabela de marcaj.

În primele 45 de minute aproape că a fost o singură echipă pe teren, cea a Croației, care a dominat categoric, cehii atacând sporadic și nereușind să se apropie foarte mult de poarta lui Subasic. Conform statisticilor, croații au avut 12 șuturi pe poarta lui Cech, în timp ce adversarii lor nu au reușit nici măcar unul, în timp ce la cornere, echipa lui Ante Cacic a avut 7, cehii niciunul. Astfel, golul lui Perisic a venit firesc, el recepționând o minge de la mijlocul terenului, ajungând nestingherit în careul cehilor și trimițând plasat pe lângă portarul Petr Cech, care nu a avut nicio șansă. Croații au mai avut o ocazie bună în minutul 41, când Vida a reluat puțin pe lângă poartă după ce a primit o minge dintr-o lovitură liberă.

Partea a doua a jocului a început în aceeași notă, primul șut al cehilor pe poarta croată consemnându-se abia în minutul 52.
În minutul 59, pe fondul atacurilor repetate ale jucătorilor conduși în teren de Darijo Srna, a venit al doilea gol al croaților, Brozovic văzându-l bine în careu pe Rakitic, care a trimis mingea în poartă, lobând-o peste portarul Cech.

Deși croații nu s-au retras în apărare, continuându-și ofensiva și părând deciși să-și majoreze avantajul, antrenorul Pavel Vrba l-a trimis inspirat în teren pe atacantul Milan Skoda, care l-a înlocuit pe David Lafata, acesta fiind găsit, în minutul 76, cu o centrare perfectă în careu, în zona de la 11 m, de Tomas Rosicky, trimițând mingea cu capul în poartă.

A fost momentul psihologic al partidei, cehii prinzând curaj și ieșind tot mai insistent la atac.

În minutul 85, arbitrul englez Mark Clattenburg a întrerupt meciul pentru 5 minute din cauza petardelor aruncate în teren din sectorul peluzei croate. După reluare, în minutul 90+3, cehii au obținut o lovitură de la 11 metri, după ce croatul Vida a atins mingea cu mâna în careu, Tomas Necid executând penalty-ul perfect și stabilind scorul final, 2-2, surprinzător dacă ținem cont de modul în care s-au desfășurat ''ostilitățile'' timp de 90 de minute.

Cehia — Croația 2-2 (0-1)
Au marcat: Skoda (76), Necid (90+3, penalty) / Perisic (37), Rakitic (59)