UPDATE EURO 2016: Slovacia - Rusia 2-1

Naționala de fotbal a Slovaciei o învins-o pe cea a Rusiei cu scorul de 2-1 (2-0), în meciul ce s-a desfășurat miercuri pe stadionul "Pierre Mauroy" din Lille, în Grupa B a EURO 2016.

Slovacia a obținut o victorie meritată, prin golurile celor mai tehnici jucători ai săi, Vladimir Weiss (minutul 32) și Marek Hamsik (45), Rusia reușind doar să reducă din handicap în minutul 80, grație lui Denis Glușakov.

Chiar dacă a avut emoții în finalul partidei, Slovacia a fost echipa mai bună, în fața unui adversar ce a arătat lacune serioase în toate compartimentele: defensivă nesigură, mijloc fără imaginație, atac ineficient.

În prima repriză, Rusia a avut o posesie superioară și a ratat o bună ocazie în minutul 28, prin Smolov.
La fel ca în primul meci al Rusiei la acest turneu, defensiva echipei antrenate de Leonid Sluțki a fost greoaie, iar Slovacia a taxat-o mai scump decât Anglia.

Scorul a fost deschis în minutul 32 de Vladimir Weiss, găsit cu o pasă lungă de Marek Hamsik, la o fază la care fundașul Igor Smolnikov a avut partea sa de vină.

În ultimul minut al primei reprize, Hamsik a majorat scorul cu o execuție spectaculoasă, după un corner executat de Weiss, același Smolnikov fiind depășit.

Rusia a început neconvingător actul secund, iar atacanții Artiom Dziuba și Aleksandr Kokorin au avut o evoluție ștearsă, în condițiile în care au primit puține mingi. Treptat, Rusia a început însă să-și creeze ocazii.
Fundașul slovac Durica a salvat la șutul lui Smolov, în minutul 66. De notat că Durica joacă în Rusia, la Lokomotiv Moscova.

Slovacii au preferat să le lase inițiativa rușilor, iar Glușakov, găsit de o centrare a lui Șatov, a redus din handicap cu o lovitură de cap, în minutul 80.

După golul lui Glușakov, Rusia a încercat apoi să egaleze în ultimele minute, cum a reușit zilele trecute împotriva Angliei, însă de data aceasta tabela a rămas neschimbată.

Trebuie notat faptul că Slovacia a devenit prima echipă care înscrie două goluri în prima repriză la acest Campionat European.

Slovacia, debutantă la un turneu final de Campionat European, a obținut primele sale puncte la EURO 2016. În primul său meci din competiția organizată de Franța, Slovacia a fost învinsă de Țara Galilor (1-2).

În partida sa de debut, Rusia a smuls in extremis un egal în fața Angliei (1-1).

Trebuie amintit că înaintea jocului de miercuri, Rusia a atras atenția prin comportamentul violent al unei părți a suporterilor săi.

În ultimele meciuri din faza grupelor, Slovacia va întâlni Anglia, iar Rusia va primi replica Țării Galilor.

În Grupa B, Țara Galilor și Slovacia au în acest moment lider câte 3 puncte, iar Anglia și Rusia au câte un punct.

Rusia — Slovacia 1-2 (0-2)
Au marcat: Denis Glușakov (80), respectiv Vladimir Weiss (32), Marek Hamsik (45)
Lille, stadionul "Pierre Mauroy"
EURO 2016, Grupa B

Rusia: 1. Igor Akinfeev — 3. Igor Smolnikov, 4. Serghei Ignașevici, 13. Vasili Berezuțki (căpitan), 21. Gheorghi Șcenikov — 5. Roman Neustadter (8. Denis Glușakov, 46), 13. Aleksandr Golovin (11. Pavel Mamaev, 46) — 10. Feodor Smolov, 17. Oleg Șatov, 9. Aleksandr Kokorin (15. Roman Șirokov, 75), 22. Artiom Dziuba. Selecționer: Leonid Sluțki.
Rezerve neutilizate: 12. Iuri Lodîghin, 16. Guilherme — 2. Roman Șișkin. 6. Aleksei Berezuțki, 7. Artur Iusupov, 18. Oleg Ivanov, 19. Aleksandr Samedov, 20. Dmitri Torbinski, 23. Dmitri Kombarov.
Slovacia: 23. Matus Kozacik — 2. Peter Pakerik, 3. Martin Skrtel (căpitan), 4. Jan Durica, 15. Tomas Hubocan — 19. Jurak Kucka, 22. Viktor Pecovsky, 17. Marek Hamsik — 20. Robert Mak (21. Michal Duris, 79), 7. Vladimir Weiss (18. Dusan Svento, 72) — 8. Ondrej Duda (11. Adam Nemec, 67). Selecționer: Jan Kozak.
Rezerve neutilizate: 1. Jan Mucha, 12. Jan Novota — 5. Norbert Gyomber, 6. Jan Gregus, 9. Stanislav Sestak, 10. Miroslav Stoch, 13. Patrik Hrosovsky, 14. Milan Skriniar, 16. Kornel Salata.
Arbitru: Damir Skomina; arbitri asistenți: Jure Praprotnik, Robert Vukan; arbitri asistenți adiționali: Matej Jug, Slavko Vincic (toți din Slovenia); arbitru de rezervă: Jonas Eriksson (Suedia)
Delegat UEFA: Alan McRae (Scoția)
Cartonaș galben: Durica (46)
AGERPRES (autor: Mircea Lazaroniu; editor: Teodora Oprea, editor online: Andreea Lăzăroiu)

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...