UPDATE Explozie la o stație de metrou din Bruxelles, în apropierea instituțiilor europene

O explozie s-a produs marți în stația de metrou Maelbeek din Bruxelles, aflată în apropierea instituțiilor UE, în plin cartier european, informează postul belgian RTBF, citat de Reuters.

* Explozii la aeroportul Zaventem din Bruxelles: 11 morți și 25 de raniți, potrivit presei belgiene

Stația de metrou Maelbeek se află la doar câteva sute de metri de principalul sediu al Comisiei Europene, clădirea Berlaymont, și de sediul Consiliului European, aflate pe Rue de la Loi, principala arteră care face legătura între instituțiile europene și centrul orașului. Potrivit Le Soir, la Maalbeck ar fi avut loc una sau mai multe explozii.

Operatorul metroului STIB a anunțat pe Twitter că metroul a fost închis în Bruxelles. Totodată, un angajat al STIB a declarat pentru EFE că explozia de la Maelbeek a făcut mai mulți morți, dar nu se cunoaște cu exactitate numărul acestora.

Potrivit unor martori citați de La Derniere Heure ar fi existat o explozie și la stația de metrou Schuman, care se află chiar lângă Comisia Europeană și Consiliu.

AGERPRES/(AS — autor: Florin Ștefan, editor: Gabriela Ionescu, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Actorul Marius Manole a aflat o poveste veche despre premierul Bolojan de la o chelneriță din Oradea. „Asta spune multe despre el”

2 UPDATE Acesta este PSD, oameni buni...

3 Rețineți asta / A fost ultima guvernare la care a mai participat PSD!

4 Acesta este PSD, oameni buni! / Cine a „vândut” de fapt România? Lista prezentată de Oana Gheorghiu

5 VIDEO „Liderii PSD, niște marionete după care se ascund oameni foarte puternici”