UPDATE GCS: 28.921 de cazuri noi de COVID; aproximativ 89.000 de teste efectuate în ultimele 24 de ore

Un număr de 28.921 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, cu 2.855 mai puţin decât în ziua anterioară, fiind efectuate aproximativ 89.000 de teste, a informat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică (GCS).

Dintre cazurile noi, 2.922 sunt la pacienţi reinfectaţi, testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

În ultimele 24 de ore au fost efectuate 30.544 teste RT-PCR (17.323 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical şi 13.221 la cerere) şi 58.260 teste rapide antigenice.


populare
astăzi

1 VIDEO Ana Birchall / „Inițial am crezut că este un fake… dar nu este deși, pentru reputația și imaginea României, chiar aș fi vrut să nu fie adevărat”

2 Așa o fi?

3 Rubio a dezvăluit la Munchen câți soldați pierde Rusia săptămânal pe frontul din Ucraina

4 Dovezi tot mai numeroase că Epstein a fost ucis: un misterios fulger portocaliu și medicul care spune că a fost strangulat

5 Elita Chinei care dispare în mod ciudat. În Marea Sală a Poporului din Beijing sunt tot mai multe scaune goale