UPDATE GCS: 958 de cazuri noi de COVID-19; peste 16.100 de teste efectuate în ultimele 24 de ore

Un număr de 958 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate peste 16.100 de teste, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică.

Nu au fost înregistrate cazuri de pacienţi reinfectaţi, testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Până duminică, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.811.300 de cazuri de infectare cu noul coronavirus, dintre care 11.370 sunt la pacienţi reinfectaţi, testaţi pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima trecere prin boală.

Potrivit GCS, 1.740.169 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi.

La nivel naţional, au fost prelucrate 11.066.803 de teste RT-PCR şi 6.062.282 de teste rapide antigenice.


populare
astăzi

1 „A decis să-mi arate cât este de șmecher” / Șofer amendat după ce a claxonat un echipaj de Poliție care nu i-a acordat prioritate

2 Așa o fi? / Dunărea, la un nivel aproape record de scăzut, în ciuda ploilor abundente din România

3 „În urmă cu 8-9 ani probabil se lăsa cu arestări” / Procurorul CSM Claudiu Sandu, despre cum șefa Curții de Apel îl scapă de dosar pe Robert Negoiță

4 Atac uriaș, cu peste 600 de drone, asupra Rusiei. Cel puțin trei ținte majore au fost lovite

5 Reportul Loto 6 / 49 atinge 9 milioane de euro; numerele câștigătoare din 2 august