UPDATE India: Un tren de pasageri a deraiat în nordul țării; cel puțin 91 de morți (poliție)

UPDATE India: Un tren de pasageri a deraiat în nordul țării; cel puțin 91 de morți (poliție)

Cel puțin 91 de persoane au murit în India după ce un tren expres de pasageri care circula între orașul Patna (nord) și Indore (centru) a deraiat duminică dimineața, lângă Kanpur, a anunțat poliția statului Uttar Pradesh, în care s-a produs accidentul, transmite AFP.

"Bilanțul victimelor a crescut, din păcate, iar acum se ridică la 91 de morți", a declarat Daljit Singh Chawdhary, un responsabil al poliției statului Uttar Pradesh (nord).

Operațiunile de salvare sunt încă în desfășurare, numărul răniților fiind estimat, potrivit agențiilor internaționale de presă, între 76 și peste 150.

Cauza tragediei, care s-a produs când majoritatea pasagerilor dormeau, nu este cunoscută încă.

AFP amintește că cel mai grav accident pe o linie feroviară indiană s-a produs în 1981, când s-au înregistrat 800 de morți după ce un tren a căzut într-un râu.

AGERPRES/ (AS — autor: Vicențiu Purcărea, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 De citit ce spune omul ăsta despre ce se întâmplă acum pe frontul din Ucraina, dar și în spatele ușilor închise...

2 VIDEO Ce se întâmplă, a început revoluția în Rusia? / Aceste imagini sunt din Sankt Petersburg!

3 Directorii occidentali revin din China alarmați de „fabricile întunecate”. Revoluția robotică a Beijingului schimbă regulile jocului global

4 Taxa absurdă care crește cu 1.350% peste noapte și provoacă o nouă anomalie în România. Expert în fiscalitate: „Cred că au greșit legea”

5 Consultantul fiscal Radu Georgescu lansează un avertisment dur privind viitorul economiei românești