UPDATE Sorana Cîrstea s-a oprit în sferturi la Palma de Mallorca

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, nr. 97 mondial, a ratat calificarea în semifinalele turneului WTA de la Palma de Mallorca, dotat cu premii totale de 250.000 euro, fiind învinsă vineri, în sferturile de finală, de favorita nr. 2, Jelena Jankovic (Serbia), nr. 25 mondial, cu 6-3, 6-3.

Cîrstea și Jankovic sunt la egalitate în duelurile directe, 4-4, românca învingând în meciul precedent, anul acesta, la Madrid, cu 6-4, 6-3.

Pentru performanța realizată la acest turneu, pe care l-a început din calificări, Sorana Cîrstea va primi un cec de 4.758 euro și 74 puncte WTA.

În semifinale, Jankovic o va întâlni pe jucătoarea letonă Anastasija Sevastova, care a învins-o cu 6-4, 3-6, 6-3 pe columbianca Mariana Duque-Marino.

În cealaltă semifinală vor juca belgiana Kirsten Flipkens, care a trecut cu 7-5, 6-3 de paraguayana Veronica Cepede Royg, și jucătoarea franceză Caroline Garcia, cap de serie nr. 6, care a dispus cu 7-6 (11/9), 5-7, 6-3 de favorita nr. 3, Ana Ivanovic (Serbia).

AGERPRES (autor: Teodora Oprea, editor: Mihai Țenea, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 A ce o mirosi chestia asta? / A intrat în vigoare, ca urmare a unui amendament depus de Laura Vicol, decizia Curții Supreme care omoară dosare de evaziu…

2 Cine este Maria Julissa, vedeta OnlyFans acuzată de trădare în scandalul care zguduie Mexicul după moartea lui El Mencho

3 „Mergem spre ceva ireparabil” / Planurile ascunse ale lui Putin. Ce urmărește Rusia dincolo de subjugarea Ucrainei și paralizarea UE

4 Adrian Toni Neacșu / La renegocierea PNRR, România a renunțat la 7 miliarde euro pentru ca partidele din coaliție să facă numiri clientelare

5 Uite cum minte pesedistul ăsta! / Ministrul Transporturilor a mințit în CV deși a fost exmatriculat de la o facultate privată