Vâlcea: Bebeluşul ajuns în comă la Bucureşti după ce a fost internat o zi la Spitalul Judeţean a murit

Vâlcea: Bebeluşul ajuns în comă la Bucureşti după ce a fost internat o zi la Spitalul Judeţean a murit

Băieţelul de un an, care în urmă cu două luni a ajuns la un spital din Bucureşti în moarte cerebrală după ce a fost internat o zi la Spitalul Judeţean, a decedat, au anunţat luni rudele micuţului.

Potrivit acestora, decesul copilului ar fi survenit sâmbătă dimineaţa, la spitalul din Bucureşti unde se afla internat de la începutul lunii ianuarie, cu comă de gradul III, în tot acest timp fiind ţinut în viaţă doar de aparate.

Băieţelul a fost internat pe 3 ianuarie la spitalul din Râmnicu Vâlcea, unde a fost tratat pentru laringită, în ziua următoare fiind trimis de urgenţă la Bucureşti pentru că starea lui se înrăutăţise. Pe drum, la Piteşti, copilul a suferit însă un stop cardio-respirator şi a ajuns în Capitală cu decerebrare.

Încă de atunci, părinţii copilului au acuzat cadrele medicale de la Secţia de pediatrie a Spitalului Judeţean de malpraxis, în acest caz fiind deschis şi un dosar penal in rem la Parchetul de pe lângă Tribunalul Vâlcea.

Concomitent, atât Direcţia de Sănătate Publică, dar şi conducerea Spitalului Judeţean au demarat anchete pentru a stabili ce s-a întâmplat cu exactitate, dar până acum, în urma acestora, doar medicul din Secţia de pediatrie a Spitalului Judeţean care l-a preluat la internare pe copil a fost sancţionat cu reducerea a 10% din salariul de bază timp de trei luni, pe motiv că nu a respectat protocolului încheiat la nivelul secţiei.

De asemenea, pentru susţinerea acţiunilor demarate de părinţii băieţelului, au fost organizate şi două proteste, unul spontan, în data de 12 ianuarie, în faţa Spitalului Judeţean, la care au participat aproximativ 70 de persoane şi încă unul, pe 17 ianuarie, în faţa Prefecturii Vâlcea. AGERPRES/ (AS -autor: Ramona Dincă, editor: Karina Olteanu, editor online: Ady Ivaşcu)


populare
astăzi

1 De citit ce spune omul ăsta despre legea contestată de președinte cu citate din Eminescu...

2 Grindeanu, la RTV / Ministrul Pîslaru a mers la Bruxelles şi a venit de acolo cu un „to do list”, așa avem primul pachet de măsuri fiscale

3 BREAKING Generalul Cristian Radu, prim-adjunctul lui Arafat la IGSU, a fost condamnat la închisoare 3 ani și 10 luni pentru după ce a mușamalizat un a…

4 BREAKING Mihaela Ciochină, favorită pentru a deveni președinta CCR!

5 Șapte obiceiuri de dimineață care te ajută să slăbești, recomandate de nutriționiști şi susținute de știință