Vâlcea: Un cadru medical de la Secţia infecţioase a SJU, confirmat cu COVID-19

Un cadru medical de la Secţia de boli infecţioase a Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Vâlcea a fost confirmat cu COVID-19, iar Direcţia de Sănătate Publică a declanşat o anchetă epidemiologică şi au fost recoltate 19 probe de la personalul din secţie, potrivit unui comunicat al Instituţiei Prefectului Vâlcea, remis duminică AGERPRES.

Probele recoltate de la personalul din Secţia infecţioase a SJU Vâlcea sunt în lucru, menţionează sursa citată.

În judeţul Vâlcea sunt 21 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus, dintre care şapte au fost declarate vindecate şi externate, una a decedat şi 13 sunt internate în unităţi sanitare, precizează Instituţia Prefectului.

Conform sursei citate, dintre pacienţii cu COVID-19 internaţi la SJU Vâlcea, toţi cu stare staţionară, patru sunt asimptomatici, cinci prezintă forme uşoare ale bolii şi trei forme medii.

La SJU Vâlcea nu sunt pacienţi cu COVID-19 internaţi la Secţia de ATI. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului