Vâlcea: Un cadru medical de la Secţia infecţioase a SJU, confirmat cu COVID-19

Un cadru medical de la Secţia de boli infecţioase a Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Vâlcea a fost confirmat cu COVID-19, iar Direcţia de Sănătate Publică a declanşat o anchetă epidemiologică şi au fost recoltate 19 probe de la personalul din secţie, potrivit unui comunicat al Instituţiei Prefectului Vâlcea, remis duminică AGERPRES.

Probele recoltate de la personalul din Secţia infecţioase a SJU Vâlcea sunt în lucru, menţionează sursa citată.

În judeţul Vâlcea sunt 21 de persoane confirmate cu infecţie cu noul coronavirus, dintre care şapte au fost declarate vindecate şi externate, una a decedat şi 13 sunt internate în unităţi sanitare, precizează Instituţia Prefectului.

Conform sursei citate, dintre pacienţii cu COVID-19 internaţi la SJU Vâlcea, toţi cu stare staţionară, patru sunt asimptomatici, cinci prezintă forme uşoare ale bolii şi trei forme medii.

La SJU Vâlcea nu sunt pacienţi cu COVID-19 internaţi la Secţia de ATI. AGERPRES


populare
astăzi

1 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

2 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie

3 Stadiul lucrărilor pe A0 Nord, lotul Afumați - Pantelimon. CNAIR cere constructorului chinez să mobilizeze mai mulți muncitori

4 Șoșoacă, mesaj din Rusia / „Uitați-vă și voi ce frumos e. Ăștia sunt extrem de civilizați, bă, eu n-am văzut atâta verdeață”

5 Prima cale ferată din România, construită acum peste 150 de ani, intră în modernizare. Când este estimată reluarea circulației