Vaslui: Fetiţă de patru ani din Bârlad, intoxicată cu Rivotril, transferată cu elicopterul SMURD la Iaşi

O fetiţă în vârstă de patru ani din Bârlad, a ajuns, marţi, la Compartimentul de Primiri Urgenţe din cadrul Spitalului de Urgenţă "Elena Beldiman", după ce a suferit o intoxicaţie involuntară cu Rivotril, un medicament din categoria benzidiazepinelor.

Potrivit reprezentanţilor spitalului bârlădean, pacienta a fost adusă de părinţi şi prezenta stare de somnolenţă, fiind stabilă respirator, dar medicii au decis transferul de urgenţă cu elicopterul SMURD, la o unitate medicală din Iaşi.

"A fost solicitat elicopterul SMURD, care va ateriza în municipiul Bârlad pentru a prelua pacienta care a suferit o intoxicaţie. O autospecială de stingere cu apă şi spumă va asigura măsuri PSI la aterizarea elicopterului", a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Vaslui, Marius Stanciu. AGERPRES / (AS - autor: Loredana Ciobanu, editor: Marius Frăţilă, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

2 US Open / Alcaraz și Serena Williams, surpriza serii; cine luptă în semifinale la dublu mixt

3 Senzaționalul interviu al lui Alexander Dughin: „Războiul Rusiei împotriva Rusiei. Uniunea Sovietică nu ar fi trebuit să fie distrusă în 1991”

4 „Eu mor cu crucea în mână dacă a luat un leu” / Fănel Bogos povestește cum a ajuns în biroul lui Bolojan și ce a discutat cu premierul

5 „România pare un stat confiscat de serviciile de forță”