Vaslui: Fetiţă de patru ani din Bârlad, intoxicată cu Rivotril, transferată cu elicopterul SMURD la Iaşi

O fetiţă în vârstă de patru ani din Bârlad, a ajuns, marţi, la Compartimentul de Primiri Urgenţe din cadrul Spitalului de Urgenţă "Elena Beldiman", după ce a suferit o intoxicaţie involuntară cu Rivotril, un medicament din categoria benzidiazepinelor.

Potrivit reprezentanţilor spitalului bârlădean, pacienta a fost adusă de părinţi şi prezenta stare de somnolenţă, fiind stabilă respirator, dar medicii au decis transferul de urgenţă cu elicopterul SMURD, la o unitate medicală din Iaşi.

"A fost solicitat elicopterul SMURD, care va ateriza în municipiul Bârlad pentru a prelua pacienta care a suferit o intoxicaţie. O autospecială de stingere cu apă şi spumă va asigura măsuri PSI la aterizarea elicopterului", a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Vaslui, Marius Stanciu. AGERPRES / (AS - autor: Loredana Ciobanu, editor: Marius Frăţilă, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...