Vehiculul spaţial Shenzhou-12 s-a conectat la modulul central al viitoarei staţii spaţiale chineze

Vehiculul spaţial Shenzhou-12, care a fost lansat în noaptea de miercuri spre joi având la bord trei astronauţi chinezi , s-a conectat cu succes la modulul central al viitoarei staţii spaţiale chineze (CSS), aflată în etapa de asamblare, a anunţat agenţia spaţială a Chinei, informează AFP şi DPA.

Manevra de andocare a fost realizată printr-o procedură automatizată, au anunţat companii mass-media chineze. Misiunea reprezintă primul zbor spaţial al Chinei cu echipaj uman după o pauză de aproape cinci ani şi, totodată, prevede un record de durată petrecută în spaţiu de acest echipaj, care va rămâne pe orbita Terrei timp de trei luni.

Cei trei astronauţi vor contribui la construirea pe orbită a viitoarei staţii spaţiale chineze.

Aceasta se află în prezent în etapa de asamblare, iar alte două module urmează să fie adăugate modulului central, înainte ca staţia să fie finalizată în 2022. AGERPRES


populare
astăzi

1 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

2 VIDEO Premiul Darwin pentru prostie / Momentul în care un turist bulgar este mușcat de urs, în zona Barajului Vidraru

3 Comuna din România unde se construiește primul centru de date din lume cu Inteligență Artificială Cuantică

4 Scena virală cu tânăra din Coreea care străbate România pe bicicletă. „Nu intră bine în țară că se întâlnește cu valorile noastre”

5 SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate