Vela: Toate magazinele vor trebui să dezinfecteze cărucioarele şi să ia măsuri pentru evitarea aglomerării

Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a declarat, luni, că unităţile de alimentaţie publică vor trebui să dezinfecteze cărucioarele şi să ia măsuri pentru evitarea aglomerării.

"Se aprobă instituirea obligaţiei pentru unităţile de alimentaţie publică, de exemplu hypermarket, supermarket, market, magazine de cartier etc., de a lua măsuri în privinţa dezinfecţiei frecvente a suprafeţelor expuse: cărucioare, balustrade, coşuri de cumpărături, clanţe de uşi, butoane de la lifturi, grupuri sanitare etc. şi instituirea de măsuri privind evitarea aglomerării de persoane, în special în zonele caselor de marcat în toate spaţiile comerciale. Această măsură se va implementa pe baza recomandărilor Ministerului Sănătăţii în termen de 48 de ore de la adoptarea prezentei hotărâri", a spus Vela, la finalul şedinţei Comitetului Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă. AGERPRES/(A - autor: Daniel Alexandru Florea, editor: Antonia Niţă, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”