Venezuela nu mai este o democrație, declară 12 țări americane

Miniștrii de externe și alți reprezentanți a 17 țări de pe continentul american s-au reunit marți, la Lima; 12 din aceste țări, printre care Canada, Brazilia, Argentina și Mexicul, au semnat o declarație în care afirmă că Venezuela "nu mai este o democrație", informează EFE, Reuters și AFP.

Regimul de la Caracas, condus de președintele Nicolas Maduro, a impus alegerea unei Adunări Constituante pe care semnatarii declarației nu o recunosc. Ei au subliniat că opoziția venezueleană a fost ignorată și și-au exprimat solidaritatea cu Parlamentul ales legitim.

Ministrul peruan de externe, Ricardo Luna, care a citit declarația, a afirmat că Venezuela este acum o dictatură.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...

5 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei