Vicepreşedintele camerei inferioare a parlamentului german a decedat după ce i s-a făcut rău în timpul unei filmări

Vicepreşedintele camerei inferioare (Bundestag) a parlamentului german, Thomas Opperman, a decedat duminică seara după ce i s-a făcut rău în timpul unei filmări pentru televiziunea ZDF, informează luni posturile RTL şi NTV, precum şi alte surse preluate de dpa.

Opperman, în vârstă de 66 de ani, a fost dus la spital după ce a leşinat. ZDF a confirmat luni decesul.

Politicianul reprezenta Partidul Social Democrat (SPD) şi landul Saxonia Inferioară. El anunţase la sfârşitul lui august că nu va mai candidat la următoarele alegeri parlamentare. 'După 30 de ani (...) a venit vremea să fac din nou altceva şi să încep proiecte noi', spunea el atunci.

Ministrul muncii, Hubertus Heil, a declarat pe Twitter că vestea morţii lui Opperman l-a umplut de tristeţe. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență