VIDEO „Arată ca o tabără militară”/Spital de campanie din Spania unde sunt tratați zilnic 350 de bolnavi de COVID-19

Un spațiu expozițional din Madrid s-a transformat într-un adevărat spital de campanie unde sunt tratați zilnic 350 de bolnavi infectați cu coronavirus.

Jurnaliștii de la  El Pais  au intrat în acest spațiu și au vorbit cu medicii care lucrează aici. Aceștia urmează niște reguli stricte și au echipamente similare celor folosite de cadrele medicale în cazul tratării bolnavilor cu Ebola.

În videoreportajul realizat se pot vedea pacienții care au suport de oxigen, fiind conectați la niște butelii de lângă paturi.

Spania este a doua țară din UE cea mai lovită de criza coronavirusului. Numărul de îmbolnăviri a ajuns la peste 85.000, iar cel al deceselor depășește 7.000.

 


populare
astăzi

1 Nu-i mai satură Dumnezeu! / Încet, încet, țara asta nu mai are nevoie de vot, că a devenit inutil, ci de o nouă revoluție, pe bune!

2 Părinţi revoltaţi, după ce o mamă a spus cât costă serbarea fiicei sale la clasa I. „Suntem noi căzuți în cap de zgârciți sau...?”

3 Un „experiment” misterios provoacă panică în Israel

4 Cum a ajuns să fie condamnat primarul din Medgidia după ce a refuzat să îl mituiască cu 200.000 de euro pe procurorul Theodor Niță

5 Atac masiv cu drone al Ucrainei în Moscova și împrejurimi