VIDEO Alba: Ciocnire între schiori pe o pârtie la Şureanu; o femeie a suferit un traumatism cranio-cerebral

O femeie s-a accidentat sâmbătă pe o pârtie din Masivul Şureanu, după ce s-a ciocnit de un alt schior, aceasta fiind transportată cu un elicopter la o clinică din Târgu Mureş având un traumatism cranio-cerebral şi unul facial.

"Serviciul Public Judeţean Salvamont Alba a intervenit în zona Domeniului Schiabil Şureanu pentru acordarea primului ajutor unei persoane de sex feminin, care s-a accidentat în urma ciocnirii cu un alt schior", a anunţat salvamontistul Claudiu Costea.



Potrivit acestuia, victima a suferit un traumatism cranio-cerebral şi unul facial. Ea a fost evacuată şi transportată la spital cu un elicopter SMURD trimis de la Târgu Mureş.

Sezonul de schi se închide duminică la Domeniul Schiabil Şureanu, amplasat în Munţii Sebeşului, la o altitudine care depăşeşte şi 2.000 de metri. Ninsorile din ultimele zile au acoperit domeniul schiabil cu zăpadă proaspătă, fiind funcţionale şapte pârtii. AGERPRES/ (AS - autor: Marinela Brumar, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Ady Ivaşcu)


populare
astăzi

1 „Asta ar fi Armaghedonul” / 4,5 milioane de americani, surprinși de mesaj după ce un senator SUA a scris că Trump a pierdut controlul

2 Avertisment sumbru al generalului care a adus SUA în România: Sunt convulsiile de dinaintea unui nou război mondial

3 Cât mai are România de recuperat din împrumuturile acordate de Nicolae Ceaușescu. Irakul și Mozambicul și-au plătit o parte din datorii

4 Foarte interesant! / Rușii suflă și-n iaurt când vine vorba de România?

5 „România a făcut pentru SUA mai mult decât orice alt stat NATO”. Planul ascuns al președintelui Trump și de ce îi lasă reci pe aliați