VIDEO Ce lași! Au trimis un nimeni să anunțe „sprijinul total” pentru cele două matracuci! E scandal mare cu Tudose!

Ce lași! Au trimis un nimeni să anunțe sprijinul total pentru cele două matracuci! E scandal mare cu Tudose!

"Le-am ascultat pe cele doua colege, punctele lor de vedere. Concluzia a fost foarte clara: au respectat intocmai prevederile legilor si se considera nevinovate", a declarat, la finalul sedintei Biroului Permanent National al PSD, liderul deputatilor social-democrati, Ioan Muntean, adică nimeni.

Acesta a precizat ca "decizia finala a fost de sprijin total" si celor doua "li s-a solicitat sa nu demisioneze".

Sevil Shhaideh si Rovana Plumb "vor fi aparate de toti membrii de partid", a mai spus Muntean.

Conform surselor noastre este scandal mare cu premierul Tudose, care l-a sunat pe președintele Iohannis să-l informeze în legătură cu schimbarea ministrului Dezvoltării Sevil Shhaideh. Dragnea și Tăriceanu l-au băgat în ședință nervoși. Iar ședința de la PSD s-a amânat cu mai bine de o oră.

Sevil Shhaideh, intrebata daca isi da demisia: Nu, sub nicio forma!/Rovana Plumb: Nu consider ca trebuie sa demisionez atat timp cat totdeauna m-am gandit la Romania

Ministrul Dezvoltarii, Sevil Shhaideh, vizata de DNA in dosarul Belina, a declarat luni, dupa reuniunea conducerii PSD care a decis sa o sprijine in continuare, ca nu isi da demisia din functie.

Ziaristii au intrebat-o daca are de gand sa isi dea demisia. "Nu, sub nici o forma. Sub nici o forma", a raspuns Sevil Shhaideh, care a sustinut ca toate avizele in cazul hotararii de guvern privind trecerea unei parti din Insula Belina si Bratul Pavel in administrarea Consiliului Judetean Teleorman sunt "conforme cu legea".

Rovana Plumb, vizata si ea de DNA in acelasi dosar, a sustinut ca este nevinovata si ca nu are niciun motiv sa demisioneze.

"Intotdeauna am actionat cu buna credinta in interesul cetatenilor si cu maxima responsabilitate si seriozitate pentru a apara drepturile romanilor. Nu consider ca trebuie sa demisionez atat timp cat totdeauna m-am gandit la Romania. Nu am facut nimic gresit, am respectat legea", a spus si ministrul delegat pentru Fonduri Europene, Rovana Plumb, la iesirea de la sediul PSD.

Aceasta a invocat si faptul ca "fondurile europene sunt vitale" pentru Romania si la ministerul pe care il conduce "trebuie sa existe continuitate".

"Este un act normativ deci trebuia prin hotarare de guvern. In mod cert sunt nevinovata", a mai spus Rovana Plumb.


populare
astăzi

1 Un misterios personaj a câștigat de 58 de ori, într-o singură zi, la jocurile de noroc online, 2.000.000 de euro / Statul român n-a mișcat un deget

2 Priviți ce e în enclava spaniolă Ceuta, după ce granița s-a prăbușit! Zeci de mii de africani au invadat zona și ocupă cu forța casele oamenilor. Prem…

3 Cuibul de viespi roșii de la Curtea de Apel București a dat dreptate PSD și a suspendat șase hotărâri luate de Guvernul Bolojan

4 VIDEO Un avion F-35 „stealth” s-a prăbușit lângă baza militară devenită faimoasă cu filmul „Top Gun”

5 Egipt / Morminte de 5.000 de ani dezvăluie originile tehnicilor de construire a piramidelor