VIDEO Cîţu: România va depune o garanţie de 393 de milioane de euro pentru Programul SURE şi va putea accesa 5 miliarde

România va trebui să depună o garanţie de 393 de milioane de euro pentru a putea atrage fonduri prin Programul SURE al UE, privind măsuri active de ocupare a forţei de muncă, ţara noastră urmând să acceseze până la 5 miliarde de euro prin acest program, a declarat ministrul Finanţelor Florin Cîţu.


"Pentru Programul SURE garanţia este de 393 de milioane de euro şi, în acest moment, aşa cum arată programul, putem să accesăm şi până la 5 miliarde de euro. Este şi suma pe care am comunicat-o către Comisia Europeană, mergem pe maxim", a afirmat Cîţu, joi, la începutul şedinţei de Guvern.

El a răspuns astfel, întrebat fiind de premier ce sumă va trebui să plătească România drept garanţie şi câţi bani va putea accesa din Programul SURE al Uniunii Europene. AGERPRES


populare
astăzi

1 Document exploziv / Citiți asta, nu ar fi exclus ca de aici să i se fi tras lui Bolojan...

2 Vârsta de pensionare pentru mame, redusă: Câți ani se scad în funcție de numărul copiilor

3 Inginerie de top pe A1 / Viaducte uriașe la Boița, construite prin metode avangardiste

4 Întâmplarea asta cu locul de parcare s-a petrecut la SNSPA, cuibarul de „jmecheri” pentru România...

5 Rușii au ucis-o pe șefa comunicațiilor strategice ucrainene, Valentina Savițka