VIDEO Cîţu: Sunt de acord cu o transparentizare a bacşişului, dar cu impozitarea am rezerve

Premierul Florin Cîţu a declarat, miercuri, că este de acord cu "o transparentizare a bacşişului", dar are "rezerve" privitor la impozitarea acestuia, întrucât atunci când se introduc taxe efectele sunt atât "directe", cât şi "indirecte".


El a fost întrebat despre o propunere lansată de reprezentanţii HoReCa privind impozitarea bacşişului cu 10%, măsură care ar aduce la buget 5 milioane de lei într-un an, şi, în plus, aceştia ar putea oferi salarii mai mari.

"Aş vrea să discut acest lucru şi cu cei care primesc bacşişul, să văd dacă ei sunt de acord. Eu ştiu această măsură, am mai văzut-o. Sunt de acord cu a avea o transparentizare a bacşişului, dar cu impozitarea, ştiţi foarte bine că am rezerve de fiecare dată. Când introducem taxe, efectele sunt directe şi indirecte şi, până la urmă, aş vrea să ştiu care este impactul indirect şi asta nu îmi spune nimeni deocamdată şi aş vrea să discut cu ei despre asta", a explicat Cîţu, într-o conferinţă de presă, la Palatul Victoria. AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Asta n-o fi de DNA, cu ăsta de la PSD?

3 Adevărul despre criza din AUR / „Simion nu mai are controlul deplin”. Ce urmează pentru partid

4 Ce pune la cale PSD în spatele ușilor închise. Cu cine vrea să facă Guvernul dacă PNL rămâne în opoziție. Dîncu: „Grindeanu e pregătit”

5 SURSE Culisele consultărilor de la Palatul Cotroceni. Ce i-a propus Nicușor Dan lui Kelemen Hunor